21 Mart 2010 Pazar

SeVDaMıZ KiTaP

Bu fotoğraf geçen hafta sonu gezmemizden bunu meleğim çekti.Alttaki ise benim çektiğim bir mağazanın konsetinden. Meleğimle haftasonu gezmelerimizin çoğunda ya doğru kitapçıya yada alışveriş (ev ihtiyaçları) yapıldıktan sonra kitapçılarda sonuçlanır. Çoğu anne şikayetçidir. mağaza mağaza gezip makyaj malzemeleri istemek "anne bu renk tişörtüm yok alalım mı?" sözlerinden sanırım ben okuma alışkanlığını vermeyi başardım meleğime. Ne mutlu bana.

Kitap okumanın en önemli faydalarından biri de insana kendini tanıma fırsatı vermesidir. Okuyan insan hangi dalda başarılı olacağını çok çabuk kavrar.
İnsan kelimelerle düşünür, ne kadar kelime bilirse düşünce ufku o kadar genişler.
Zekâ seviyesi o nispette artar.
İnsanın zekâsını ölçen en keskin kıstas kelime haznesidir.
Zekâ aynen kaslara benzer, ne kadar çok çalıştırılır ise o nispette gelişir.


Beyne egzersiz yaptırmanın yolu problem çözme ve kelime ezberletmedir.
Mesela Kitap okumanın diğer derslere de faydası vardır. Özellikle kapsamlı düşünme kabiliyeti isteyen Fizik ve Matematik, alternatif düşünme kabiliyetini geliştirmede Felsefe, akıl yürütmede Mantık derslerinde insanların daha başarılı olacağı malumdur.
Ne kötüdür ki ülkemizde bir üniversite için iş için işinde yükselmek için snavlarla başımız beladadır. Sınavların özelliği zamanı iyi kullanma, yani hızlı soru çözmedir.
Çok kitap okuyan öğrenci hızlı okuyup anlayarak dakikaların altın değerinde olduğu sınavlarda diğer öğrencilerden daha başarılı olacaktır.
Öyleyse imtihanı kazanmak istiyorsanız kitap okumayı asla ihmal etmemelisiniz.
Nobel ödüllü büyük fizikçi Einstein üniversiteden mezun değildi. Ama okudukları kitaplar sayesinde hangi dalda kabiliyetli olduklarını keşfetti ve başarılı oldular.
Keza aydınlanmamızı sağlayan Edison oda kitaplar sayesindedir başarısı.
Kitap ömrü uzatmanın en iyi ilacıdır. Kim kitapsever ve okursa, onun hayatı mutlu, ruh dünyası zengin ve ömrü uzun olur.
İnsanın baş düşmanı bir şey yapmamaktan doğan boşluk ve tembelliktir ki; bu da streslere davetiye çıkarır. Stres; insanın ölümün öncü ikazlarıdır. Ölmek için son nefesi beklemek doğru değildir. Ölmek için kitapsız yaşamak gerekir. Kendine ve insanlara faydalı olmaya gayret etmeyen kişi zaten yaşamıyor demektir. Bundan kurtulmanın yolu kitap okumaktır.

Kitabı okumak için ona dokunmak gerekir. Kapağına, sayfalarına daha okumadan tanışmalı, sevgimizi tokalaşma tadında merhaba diyerek sımsıcak bir dosta kavuşma, hasretten sonra vuslata erme edasıyla yapmalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

çok naziksiniz demekki yoruma değer buldunuz efendim çok çok teşekkür ediyorum en kısa zamanda aktif edeceğim ve bloğunuza uğrayacağım sevgiyle kalın.

YaReDiR SiNeDe EsKi SeVGiLi

Yaredir sinede eski sevgili Eski sevgili eski günler Hayata baksana takmıyor kimseyi Hiçbir şey diriltmez artık geçmişi Ya...