28 Haziran 2010 Pazartesi

OsMaNLı MaCuNu

Ne güzel duruyor değil mi?
Hıımmm insanın canını istetiyor.
Hangimiz çocukken bunun renklerini kapılıp yemek istememişizdir değil mi?
Hangimiz bu macunun tadına bakmamıştır ki.
Asıl adı "Osmanlı Macunu"
bir tür ilaçtır aslında kökeninde yani
ama günümüzde ne kadar o reçeteler uygulanıyor bilemiyorum.


Bakın tarihine şöle bir inceledim ben aslında
şifaymış ŞİFA
Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafize Sultan Manisa’da hastalanır. Annesinin hastalığının iyileşmesi için Kanuni Sultan Süleyman Muslihiddin MERKEZ EFENDİ’den bir deva tertip etmesini ister. Bunun üzerine MERKEZ EFENDİ, 41 Şifalı bitkiden oluşan, her derde deva macunu tertipler. Macun ile Hafize Sultan kısa bir zamanda iyileşir. Kanuni Sultan Süleyman bu kadar şifalı macunundan herkesin faydalanmasını ister.

Muslihiddin MERKE EFENDİ Hazretleri, doğuştan üstün zekası, derin ilim aşkıyla kuvvetli bir tahsil sahibi olmuştur. MERKEZ EFENDİ, ilmi kudretini zamanın ulemalarınada tastik ettirmiş, bilhassa tıp ve tedavi ilimleri üzerinde büyük bilgiye sahip olmuştur.

Bir müddet sonra SÜMBÜL EFENDİ medresesine intihap etmiştir. Kanuni Sultan Süleyman 1568 yılında Manisa’da vefat eden validesi Hanife Sultan adına, Sultan Camii ile bimarhane, hamam ve imaret inşa ettirmişti. Bimarhane ile imarhanenin idaresi için zamanın ulemaları geniş tıp malumatı bulunduğu için MERKEZ EFENDİ’Yİ seçmiştir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

çok naziksiniz demekki yoruma değer buldunuz efendim çok çok teşekkür ediyorum en kısa zamanda aktif edeceğim ve bloğunuza uğrayacağım sevgiyle kalın.

YaReDiR SiNeDe EsKi SeVGiLi

Yaredir sinede eski sevgili Eski sevgili eski günler Hayata baksana takmıyor kimseyi Hiçbir şey diriltmez artık geçmişi Ya...