2 Şubat 2011 Çarşamba

ÇaMaŞıRLıK

Çocuklar pencereden sokak lambasına bakıyorlar. Karın yağışı gece karanlıkta en güzel sokak lambasının ışığında belli olur rüzgarın yönüne göre kar taneleri süzülerek aşağı inerler. Sobaları  yanıyor  anneleri yeni meşe odunu atmış sobaya atarken sobadan azda olsa tutuşan meşelerin o güzel kokusu yayılmış odaya.
Dışarıda uğuldayan bir fırtınayla  kar yağmaya devam ediyor.
Anneleri akşam olmadan çamaşırları yıkamış yarın okul var çocukların okul önlüklerini kurutmak gerek. Sobanın borularında tel bir çamaşırlığa asılmış yakalar ve okul çorapları çoktan kurumaya başlamış.
Çocuklar sobanın üzerindeki çaydanlıktan çıkan buhardan buğulanmış pencerede isimlerini yazıyor bir şeyler resimliyorlar. Birbirlerinden önce davranmaya çalışarak pencereden yazılmadık çizilmedik yer bırakmıyorlar.
Anneleri dışarı çıkıyor. Daha çok üşümemek için en hızlı bir şekilde çamaşırların mandallarını çıkarıp soğuktan sertleşmiş taş kesilmiş çamaşırları içeri alıyor. Sobanın arkasında koyuyor. Dışarıdan gelen çamaşırlarla birlikte kar kokusu içeriye doluyor. Çamaşırların üzerinde kar var çocuklar sertleşmiş çamaşırlar üzerindeki karları alıp sobanın üzerinde koyup hışırdayıp buharlaşmasını seyrediyorlar.
Sobanın arkasında yumuşamış çamaşırları evin annesi tahtadan aynı resimde gördüğünüz çamaşırlıktan getiriyor  tek tek asıyor çamaşırları. Çamaşırlığı da sobanın arkasına koyarak o hafta sonu çamaşırları sabaha kadar kurutmak için uğraşıyor sobaya yakın yerler önce kuruyor. Sonra diğer tarafları kurutmak için çevriliyor.
Bu fotoğrafı nette gezerken gördüm. Bizim küçükken çamaşırlığımız aynen bu resmdeki gibiydi. Bende bir sürü anıyı canlandırdı. Bazen kazaklarımızın kıyıları  sobanın hararetinden yanmış ve renk değiştirmiş olurdu.
Sobanın üzerinde kaynayan güğümün yada çaydanlığın hışırtısı bir müzik gibi gelir, dışarıdan üşüyüp gelince sobanın arkasındaki mindere şöyle kıvrılıp o kaynayan suyun hışırtısıyla uyumak kadar güzel bir duygu var mıydı?
Yada kaynayan çaydanlıktan yayılan demlenmiş çayın kokusu. Yada üzerinde kestane kebap yapmak. Okula gitmeden ısınan soba borularında  mendimizi, yakalarımızı ütülemek.  Aman dikkat her an elimizi de yakabiliriz.
Annelerimizin ördüğü kazağı o sıcak sobalı odalarda da ısrarla giyerdik. Diğer odalar hep soğuktur. Yatmadan önce diğer odaların kapıları açılır ve ısıtılırdı. En güzeli de sobanın arkasında kıvrılarak radyodan arkası yarınları annemizle birlikte dinlemek. Sobanın üzerinde mutlaka bir kolonya dökerek mavi alevi görmeye çalışmışmak. Soba puppffff diye tütünce korkmayan böle bir anısı olmayan yoktur. Sobanın olduğu yerde uyumaya çalıştıysan eğer sobanın üst deliğinden kırmızı sarı alevlerin dansını seyretmek. Mandalina, limon ve portakal kabuklarının sobanın üzerinde yanarken verdiği kokuyla mest olmak. Galiba en güzelide kestane kebap yapmak.
işte sobalı evlerde kış ve çocuklar.
bir çamaşırlık nerelere getirdi gördünüz mü?
Yürekten Damlalar

12 yorum:

 1. hımmm. geçmişi anlatıyormuşsun.

  yani şimdi ben soba görmeyeli püüüüü çok oldu.
  :)

  YanıtlaSil
 2. sevgili deep;

  evet aynen püüüü çok oldu ama
  özlemde doldu

  sevgiyle...

  YanıtlaSil
 3. tıpkı aynı
  hatta tıpkısının aynısı...çocukluğum, sobamız, her daim sıcak evimiz
  rahmetli babamın sobanın üzerine tek tek dizdiği kestaneler
  pişenleri soyarak bize vermesi
  :((
  önce dışarı asılan çamaşırların akşam olmadan toplanması, sobanın etrafına dizilmesi ve biraz isli soğuğun kokusu
  biliyor musunuz ben en çok o kokuyu sever(d)im
  özlerim, ama yok artık
  şimdilerin kaloriferli evlerinde hala üşümekteyim

  ve evet ben de soba görmeyeli püüüüüü çok oldu :)

  YanıtlaSil
 4. sevgili küçük hala;

  evet haklısın biliyomusun
  babamı anlatmamışım
  sen yazınca düşündüm
  evet benim kestane kebap ustası babam dı
  ne güzel günlerdi değil mi

  şimdi çocuklarımıza anlattığımızda
  en kadar ilginç geliyor onlara
  bilemezsin
  meleğime bu çamaşırlığı nette bulduğumda ona söyledim.
  bak dedim bu bizim çamaşırlığımızın aynısı dedim
  anne çok güzelmiş şimdikiler gibi değil doğal ahşap ne hoş dedi

  ilgine teşekkürler

  sevgiyle...

  YanıtlaSil
 5. yürekten damlalar ismine layık: yüreğinden dökülen ılık ılık,sımsıcak damlaları iliklerime kadar hissettim..çok güzel yazmışssın tebrikler.blogunu izlemeye aldım.bloguma ve hediye çekilişime bekliyorum.sewgiyle esenlikle kal:)

  YanıtlaSil
 6. sevgili Moda Gezgini;

  evet bende size geldim
  teşekkür ederim
  hediye oluyor
  çekiliş felan deniliyor
  nasıldır bilmem ama
  tamam geleceğim

  sevgiyle...

  YanıtlaSil
 7. AH o zamanlar içimizde sıcacık çevremizde di mi? :))
  ilahi o sobaların çamaşır kurutma tellerinde o güzelim kazaklarımız ne kadar çok sararmıştı..borulara yakın durduğunda..:))

  ya kestane patlatmalar,portakal kabuğu kokutmalar..:)) okuldan dönüşte sobanın arkasında kedi gibi mayışmalar ..of ya sağolasın nelerelere gittim..:))

  YanıtlaSil
 8. crazy;

  peki resimdeki çamaşırlık
  bir şey hatırlatmadı mı?

  sevgiyle...

  YanıtlaSil
 9. sevgili crazy;

  teşekkür ederim
  ya siz nasılsınız ;)

  YanıtlaSil
 10. Harika yazmışsınız. Daha güzel anlatılamazdı. Bir sobalı nostalji cafesi olsada gitsem.
  sevgiler

  YanıtlaSil

çok naziksiniz demekki yoruma değer buldunuz efendim çok çok teşekkür ediyorum en kısa zamanda aktif edeceğim ve bloğunuza uğrayacağım sevgiyle kalın.

YaReDiR SiNeDe EsKi SeVGiLi

Yaredir sinede eski sevgili Eski sevgili eski günler Hayata baksana takmıyor kimseyi Hiçbir şey diriltmez artık geçmişi Ya...